Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkół w Chrostkowie

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Miło nam poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do projektu „Laboratoria Przyszłości”.

Jest to program edukacyjny finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Misją „Laboratoriów Przyszłości” jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Dzięki otrzymanemu wsparciu nasza szkoła wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt: drukarka 3D, sprzęt audio-video, zestaw z mikrokontrolerem, klocki konstrukcyjne Lego, roboty Photon oraz modułowe pracownie przyrodnicze: woda, powietrze i energia.

Łączna wartość projektu to 70 000,00 zł

Doposażenie szkoły w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwoli na uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy oraz zdobycie praktycznych umiejętności przez uczniów. Uczniowie będą mogli uczyć się współpracy zespołowej poprzez kreatywność, interdyscyplinarność i wspólne rozwiązywanie zadań.

Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/laboratoria

 

     10 listopada 2022 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty „Laboratorium Przyszłości”. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas 4 – 8. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość zapoznania się z podstawami druku 3D oraz praktycznym wykorzystaniem mikrokontrolerów. Prowadzący zajęcia w sposób zrozumiały dla uczniów przedstawili ciekawe wykorzystanie Laboratoriów Przyszłości. Uważni słuchacze mieli możliwość wygrania drobnych nagród wydrukowanych m.in. podczas trwania zajęć na drukarce 3D. Warsztaty podobały się uczniom i nauczycielom. Szkolenie to jest początkiem naszej szkolnej przygody z drukiem 3D.

 

Sprawozdanie z realizacji projektu

@Laboratoria Przyszłości to program, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Dzięki otrzymanemu wsparciu nasza szkoła wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt: drukarka 3D, sprzęt audio-video, zestaw z mikrokontrolerem, klocki konstrukcyjne Lego, roboty Photon oraz modułowe pracownie przyrodnicze: woda, powietrze i energia. Uczniowie mają możliwość uczestnictwa w zajęciach, które są zachętą do rozwijania zainteresowań w kierunku nauk ścisłych oraz nauki programowania.

Sprzęt video przysłużył się nam do wykonania zdjęć i nagrań z akademii oraz promowania naszej szkoły. Nie byłoby to możliwe bez wykorzystania nowej kamery oraz aparatu.   Przy większych wydarzeniach wykorzystywaliśmy również nowe nagłośnienie. Mikrofony i  kolumna świetnie sprawdziły się podczas akademii i uroczystości szkolnych.

W  listopadzie odbyły się zajęcia, na których poznawaliśmy  zasady obsługi drukarki 3D. Uczniowie klas 4-8 zapoznali się z jej budową, a także ogólną zasadą działania, korzystającą z przyrostowej metody druku, która opiera się na warstwach. Mając gotowe modele 3D uczniowie obserwowali tworzenia wydruku. Podczas tych zajęć zapoznali się też z praktycznym wykorzystaniem mikrokontrolerów.  Uczniowie klasy 6b wykorzystują klocki LEGO. Praca z klockami edukacyjnymi pobudza kreatywność, logiczne myślenie i wywołuje mnóstwo pozytywnych emocji.

Cały czas uczymy się obsługiwać nowe narzędzia i sprzęty jakie otrzymała nasza szkoła. Razem wchodzimy w nowy wymiar edukacji.

Mamy w końcu za sobą pierwszy wydruk w 3D.  

Druk 3D

Druk 3D

LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2023
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Imieniny