Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkół w Chrostkowie

"JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE !"

     W dniach 14 - 18.10.2019 nasza szkoła brała udział w kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski organizowanej przez Kujawsko - Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Visus Supremus.

     Wychowawcy klas wraz ze swoimi uczniami i przy współpracy rodziców przeprowadzili wiele różnorodnych działań. Celem kampanii było zwrócenie uwagi na problemy osób z niepełnosprawnością wzrokową.

     Przedszkolaki wysłuchały opowiadania o niewidomej dziewczynce pt: ”Bursztynek”, obejrzały prezentację pt: ”Niewidzący i słabo widzący”, zobaczyły jak wygląda biała laska, jak dzieci czytają i piszą oraz jak pomaga pies przewodnik. Maluchy wyposażone w opaski na oczach dotykały przedmiotów zamkniętych w pudełkach, odgadywały co to za kolega lub koleżanka. Chętnie kolorowały obrazki i bawiły się w „Ciuciubabkę”.

     Uczniowie klas I - III obejrzeli film edukacyjny ,, N jak niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku” oraz film animowany ,, Zobaczcie nas” – film o pracy psów - przewodników osób niewidomych. Odbyły się pogadanki o funkcjonowaniu osób niewidomych i słabo widzących w przestrzeni publicznej. Dzieci poznały m.in. oznaczenia dźwiękowe w komunikacji miejskiej, oznaczenia wejść i wyjść w budynkach użyteczności publicznej, napisy w alfabecie Braille’a oraz rolę psów przewodników. Słuchały i wspólnie śpiewały piosenkę pt. ,,Moje zmysły” oraz malowały kolorowanki tematyczne. Odczytano ,,List Adama do kolegów. Uczniowie przedstawili scenki dramowe w zespołach z wykorzystaniem rekwizytów - przyborów, którymi posługują się niewidomi.

     Klasy IV - VIII w ramach godzin wychowawczych brały udział w pogadankach o funkcjonowaniu osób niewidomych i niedowidzących. Uczniowie obejrzeli film pt.: „N jak NIEWIDOMY, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku” oraz przeprowadzili proste ćwiczenia: „Prowadź mnie”, „Rysuj drzewo”. Na lekcjach techniki odbyły się rozmowy o codziennym życiu osób z dysfunkcją wzroku "Na drodze" i " Dom bez tajemnic". Wychowankowie przygotowali ulotki pt.: „Gdy spotkasz osobę niewidomą” oraz prace na konkurs plastyczny "Symbole mojego regionu" wykonane w formie wypukłego plakatu.

 

"JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE !"

Utworzono dnia 30.10.2019, 22:13

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny