TEATR "TALIA"
HISTORIA NASZEGO TEATRU
„Teatr tworzą nie tylko scena i ustawione na niej dekoracje, aktorzy, publiczność i kutryna. Teatr jest procesem twórczym. Bardzo aktywnym, kryjącym pułapki i niespodzianki, radości, sukcesy i porażki. Teatr to wspólna praca. Nad analizą tekstu literackiego, słowem, gestem, ruchem. Nad kontaktem z partnerami, nad umiejętnością pracy z całym zespołem”.
(Aleksander Maksymiak)
Zespół teatralny „Talia” powstał w 2001 roku. Rozpoczęłam wówczas pracę w naszym gimnazjum i właśnie wtedy zrodził się pomysł, aby u nas w Chrostkowie zorganizować gminny finał WOŚP. Zarówno pani dyrektor Bożena Cylc, nauczyciele jak i uczniowie z entuzjazmem przyjęli to przedsięwzięcie. Zaczęliśmy myśleć nad programem imprezy, aby przyciągnąć jak najwięcej osób. Ponieważ chyba od zawsze bliski memu sercu był teatr, postanowiłam spróbować zainteresować nim naszą młodzież. I się udało. Stworzyliśmy zespół, wówczas jeszcze bez nazwy.
Nie miałam wtedy właściwie żadnego doświadczenia. Była to praca trochę po omacku, na wyczucie, ale chyba z nie najgorszą intuicją. Tak naprawdę wiele zależało od moich młodych aktorów, którzy nie zawiedli. Nie było dla nich przeszkód nie do pokonania. Znali teksty swoje oraz swoich kolegów, zawsze gotowi do działania, solidni, precyzyjni, ambitni, gotowi przyjść na próbę, nawet w sobotę, kosztem swojego wolnego czasu. Zawsze mogłam na nich polegać. I tak powstała nasza pierwsza sztuka teatralna „Śluby panieńskie” według Aleksandra Fredry. Premiera odbyła się podczas X, a dla nas I, finału WOŚP, w styczniu 2002 roku. Szkoła nie miała jeszcze sali gimnastycznej, więc impreza została zorganizowana w sali konferencyjnej Urzędu Gminy. Od tego czasu pozostajemy wierni tej wspaniałej akcji.
Tak zaczęła się nasza teatralna przygoda, która trwa nieprzerwanie już 16 lat. Jak wspomniałam, początkowo nie mieliśmy nazwy zespołu. Pojawiła się ona dopiero w 2006 roku, kiedy postanowiliśmy wziąć udział w przeglądzie teatralnym, jakim jest Rypińska Wiosna Teatralna. W zgłoszeniu należało wpisać nazwę grupy i okazało się, że mamy problem. Propozycje były różne. Ostatecznie o wyborze zdecydował repertuar, jaki wybieraliśmy. Ponieważ graliśmy głównie komedie, więc zespół nazwaliśmy imieniem muzy tego gatunku. Tak powstał zespół „Talia”.
Rypińska Wiosna Teatralna będąca Ogólnopolskim Przeglądem Amatorskich Zespołów Teatralnych była pierwszym konkursem, w jakim wzięliśmy udział. Przedstawiliśmy spektakl „Uczone białogłowy” według Moliera. Nie przypadł on do gustu jurorom przeglądu. Skrytykowano nas wówczas za dobór repertuaru. Po raz drugi wzięliśmy udział w przeglądzie w 2008 roku. Zespół przygotował na WOŚP spektakl „Sądny dzień”, który wywoływał co chwilę salwy śmiechu wśród naszej publiczności. Aktorzy otrzymali gromkie brawa, a teksty ze spektaklu jeszcze długo krążyły zarówno wśród nauczycieli jak i uczniów. Wtedy właśnie pani Ilona Piotrowska uczestnicząca w jakimś szkoleniu we Włocławku poinformowała mnie, że II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika przy współpracy Teatru Impresaryjnego we Włocławku organizuje Przegląd Amatorskich Zespołów Teatralnych „Maski 2008” i jeszcze można przesłać zgłoszenie. Miałam wiele wątpliwości spowodowanych niezbyt wysokimi walorami artystycznymi naszej sztuki, będącej zwykłą humoreską, ale brawurowa gra aktorów i oczywiście namowy pani dyrektor Bożeny Cylc i koleżanek z pracy spowodowały, że zgłoszenie zostało wysłane. Okazało się, że przegląd był niesamowitym przeżyciem i przyniósł wielki sukces. Otrzymaliśmy Grand Prix, a dyrektor Teatru Impresaryjnego, pan Jan Polak, zaprosił zespół, aby reprezentował nasz kraj podczas Wakacyjnego Przeglądu Teatrów Dziecięcych zza Granicy, na którym otrzymaliśmy nagrodę specjalną jury (kamerę) za najlepsze przedstawienie przeglądu. To były niezapomniane przeżycia. „Maskom” pozostajemy wierni do tej pory. W 2009 zyskaliśmy wyróżnienie za spektakl „Miłość bliźniego”, a w 2010 roku spektakl „Zaręczyny Florci” nagrodzono I miejscem. Od 2011 roku „Maski” stały się przeglądem ogólnopolskim, na który należy wysłać płytę umożliwiającą zakwalifikowanie. Do tej pory zawsze nam się to udawało. W 2011 roku otrzymaliśmy wyróżnienie za spektakl „Na pełnym morzu”, w 2012 roku wyróżniono spektakl „Sztuka” , w 2013 roku pokazaliśmy „Bici biją”, w którym nagrodzono trzy kreacje indywidualne: Piotra Wrzoska za rolę Miłosza, Dominikę Inczewską za rolę Julki i Adriana Przerwę za rolę Tadeusza, w 2014 spektakl „Sami swoi” zdobył II miejsce. W 2015 r. spektakl „Pif paf! Jesteś trup!” nagrodzono III miejscem, a w 2016 roku spektakl „Mewa” zdobył Grand Prix, które pozwoliło po raz drugi w historii naszego teatru wziąć udział w Wakacyjnym Przeglądzie Teatrów Dziecięcych zza Granicy. Nasze przedstawienie zdobyło tam jedną z dwóch równorzędnych I nagród (obok przedstawienia z Litwy).
Tradycją stały się także inne przeglądy: Rypińska Wiosna Teatralna - Ogólnopolski Przegląd Amatorskich zespołów Teatralnych oraz Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „O Laur Wiosny” w Lipnie, z których także wracaliśmy z sukcesami. Za szczególny sukces uznaję zdobycie Grand Prix podczas 40 Rypińskiej Wiosny Teatralnej w 2013 roku za sztukę „Bici biją” oraz I miejsce w tym samym przeglądzie podczas 41 Rypińskiej Wiosny Teatralnej w 2014 roku za sztukę „Pif paf! Jesteś trup”. Kilkoro moich aktorów za stworzone kreacje otrzymało indywidualne nagrody i wyróżnienia aktorskie. O niektórych już wspominałam, a pozostali to: Izabela Papierska, Aleksandra Mazur, Marcin Chojnicki.
Rok 2014 był w mojej przygodzie z teatrem wyjątkowy. Po raz pierwszy w naszej szkole rozpoczął działalność teatr „Talia-Absolwenci”, skupiający absolwentów gimnazjum. Pomysł zrodził się w czerwcu 2013r., kiedy po zdobyciu Grand Prix w Rypińskiej Wiośnie Teatralnej za otrzymaną nagrodę pieniężną (1000zł) między innymi pojechaliśmy na pizzę. Wtedy padły propozycje, że to nie może się tak skończyć. W głębi duszy nie wierzyłam, że będzie to możliwe, bo przecież każdy będzie miał inne obowiązki, poza tym dojazdy lub pobyt w internacie utrudniające spotkania i wymagające poświęcenia i dyscypliny. Okazało się jednak, że jeżeli się chce, to można pokonać wszelkie niedogodności. Nasze spotkania odbywają się w piątkowe wieczory oraz w soboty i zaowocowały dwoma świetnymi spektaklami: spektaklem „Sami swoi” według Jerzego Pietrkiewicza nagrodzonym na „Maskach” II miejscem i spektaklem „Pif paf! Jesteś trup” nagrodzonym I miejscem podczas Rypińskiej Wiosny Teatralnej. Kochani, dziękuję Wam za nasze spotkania, radość przeżywania sukcesów i nieśmiało wyrażam nadzieję, że może uda nam się jeszcze coś wspólnie zrobić.
Byłoby niewdzięcznością z mojej strony, gdybym nie wspomniała o trzecim zespole teatralnym, jakim jest „Talijka”, którą tworzą uczniowie szkoły podstawowej. Powstała w 2008 roku wspierana całym sercem przez panią dyrektor Iwonę Cackowską. Zdecydowana większość uczniów tworzy później gimnazjalny zespół „Talia”. Praca z nimi to także niezwykła przygoda. Miło patrzeć, jak stawiają swoje pierwsze kroki na scenie i jak kształtuje się ich dojrzałość sceniczna.
W 2010 roku spotkało mnie niezwykłe wyróżnienie. Właśnie od tego roku Teatr Impresaryjny we Włocławku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru postanowił przyznawać jednej osobie szczególnie związanej z teatrem nagrodę Uparciucha, czyli statuetkę sympatycznego drewnianego osiołka. Zaszczyt odebrania pierwszej statuetki przypadł właśnie mnie. Był to niezwykle wzruszający i niezapomniany wieczór, za który serdecznie dziękuję mojemu zespołowi. Nie byłoby tej nagrody bez Was.
Uczestnicząc w przeglądach i konkursach, obserwuję, jak z roku na rok poprzeczka rośnie. Powstaje większa ilość zespołów teatralnych, wzrasta jakość przedstawień. Najpiękniejsze jest to, że młodzi aktorzy dążą do perfekcji, doskonalą swoja grę aktorską, chcą być najlepsi. To mobilizuje do działania.
Od pierwszego przedstawienia i konkursu recytatorskiego do teraz przy każdym występie towarzyszą mi bardzo silne emocje, boję się, żeby wszystko wyszło, jak należy, przeżywam każdy występ. Czasami żartuję, że przez te emocje będę 10 lat krócej żyła. Za każdym razem moi uczniowie udowadniają mi, że można im ufać, że nie zawiodą, a ja patrzę na nich z dumą i radością. Cieszę się każdym ich sukcesem i wiem, że te emocje tak naprawdę są bezcenne.
Najbardziej przykre są rozstania. Trzy lata błyskawicznie mijają i trzeba się żegnać. Kiedy odchodzi zespół albo znacząca jego część, czasem nachodzą mnie wątpliwości,. Może już mi się nie uda stworzyć nowego składu, zabraknie pomysłu na spektakl? Na szczęście do tej pory wciąż znajdowali się miłośnicy Melpomeny, godni następcy swoich starszych kolegów. Mam nadzieję, że w naszej szkole nigdy ich nie zabraknie i teatr zawsze będzie wizytówką szkół w Chrostkowie.
Wszystkim moim aktorom z serca dziękuję za współpracę. Jestem dumna i szczęśliwa, że przez te 16 lat współtworzyłam z Wami nasz szkolny teatr i mogliśmy razem pracować.
Dziękuję również chrostkowskiej wiernej publiczności za ciepłe, życzliwe przyjmowanie naszej pracy, dotychczasowym paniom dyrektor: Bożenie Cylc i Iwonie Cackowskiej, obecnej dyrekcji -panu Mariuszowi Włodarczykowi i pani Dorocie Kowalskiej oraz rodzicom aktorów, bo to nasi najwierniejsi widzowie i kibice, pani Wójt Elżbiecie Mazanowskiej, panu Wójtowi Mariuszowi Lorencowi za wspieranie i umożliwianie wyjazdów, księżom proboszczom, poprzednim - Romualdowi Rudzińskiemu, Januszowi Filarskiemu i obecnemu - Markowi Trymersowi za stworzenie nam swoistej sceny teatralnej w naszym kościele, moim koleżankom i kolegom, szczególnie pani Jolancie Tofil - Dykowskiej prowadzącej chór, za muzyczne, przepiękne dopełnianie każdego naszego występu, pani Bożenie Mazur, z którą przygotowywałam niemal wszystkie montaże poetycko – muzyczne wystawiane w kościołach w Chrostkowie i Oborach, i której pomoc w tworzeniu scenografii do każdego spektaklu jest nieoceniona oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomagali nam w realizacji naszych inicjatyw.
Pozdrawiam
Anna Gołębiewska
SUKCESY ZESPOŁU W PRZEGLĄDACH TEATRALNYCH
Powiatowy Przegląd Teatralny „Człowiek człowiekowi” w Lipnie
2004 - I miejsce za spektakl „ Narkotyki, czyli rzecz o smutku młodości”
2005 – I miejsce za spektakl „Alkohol zabija…”
Przegląd Małych Form Teatralnych „Maski” we Włocławku
2008
- Grand Prix za spektakl „Sądny dzień”
2009
- Wyróżnienie za spektakl „Miłość bliźniego”
- Indywidualne nagrody aktorskie dla Aleksandry Mazur i Marcina Chojnickiego za kreacje w spektaklu „Miłość bliźniego”
2010
- I miejsce za spektakl „Zaręczyny Florci”
- Indywidualna nagroda aktorska dla Izabeli Papieskiej za rolę w spektaklu „Zaręczyny Florci”
2011
- Indywidualna nagroda aktorska dla Adriana Przerwy za kreację
w spektaklu „Na pełnym morzu”
2012
- Wyróżnienie za spektakl „Sztuka” według Yasminy Rezy
2013
- Indywidualne nagrody aktorskie dla Piotra Wrzoska, Dominiki Inczewskiej, Adriana Przerwy za kreacje w spektaklu „Bici biją”
2014
- II miejsce za spektakl „Sami swoi” według Jerzego Pietrkiewicza, indywidualne nagrody aktorskie dla Eweliny Borkowskiej, Aleksandry Mazur, Dominiki Inczewskiej
2015
- III miejsce za spektakl „Pif, paf! Jesteś trup!”, indywidualna nagroda aktorska dla Piotra Wrzoska
2016
- Grand Prix za spektakl „Mewa” (reprezentowanie Polski podczas Wakacyjnego Festiwalu Teatrów Dziecięcych zza Granicy
Wakacyjny Festiwal Teatrów Dziecięcych zza Granicy
2010
- nagroda za najlepsze przedstawienie Festiwalu
2016
- I nagroda za spektakl „Mewa”
XXV Konfrontacje Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu w Toruniu – KATAR 2016
- Wyróżnienie za spektakl „Mewa”
Rypińska Wiosna Teatralna – Ogólnopolski Przegląd Amatorskich Zespołów Teatralnych
2009
- II miejsce za spektakl „Miłość bliźniego”
- Indywidualne wyróżnienie aktorskie dla Izabeli Papierskiej
2010
- Wyróżnienie za spektakl „Klaunada”
2013
- Grand Prix za spektakl „Bici biją”
2014
- I miejsce za spektakl „Pif paf! Jesteś trup”
2015
- Udział ze spektaklami „Wakacje w Holandii” – wyk. „Talia Absolwenci” i „Sztuka latania” – „Talia”
2016
- Udział ze spektaklami „Grzechot kości” – wyk. „Ad Astra” (wcześniej Talia – Absolwenci)
Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „O Laur Wiosny” (od 2014 roku Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych im. Wincentego Rapackiego)
2008
- I miejsce za spektakl „Sądny dzień”
2009
- Grand Prix za spektakl „ Miłość bliźniego”
- Indywidualna nagroda aktorska dla Izabeli Papieskiej za rolę w spektaklu „Miłość bliźniego”
2010
- I miejsce za spektakl „Zaręczyny Florci” według Magdaleny Samozwaniec
2011
- I miejsce za spektakl „Na pełnym morzu” według Sławomira Mrożka
- Nagroda za najlepszą reżyserię przeglądu dla Anny Gołębiewskiej
2012
- Grand Prix za spektakl „Sztuka”
- Nagroda za najlepszą reżyserię przeglądu dla Anny Gołębiewskiej
2013
- I miejsce za spektakl „Bici biją”
2014
- Nagroda młodzieżowa za spektakl „Dziady”, III miejsce dla Teatru „Talijka” za spektakl „Przyjaźń stworzona przez Pigmaliona”, indywidualna nagroda za kreację aktorską dla Wiktorii Grefkowicz
2015
- II miejsce za sztukę „Pchła Szachrajka”, indywidualna nagroda za kreację aktorską dla Lidii Kępczyńskiej (Pchła Szachrajka)
Grudziądzka Kieszeń Sceniczna
2012
- Wyróżnienie za spektakl „Sztuka” według Yasminy Rezy
SUKCESY W KONKURSACH RECYTATORSKICH - GIMNAZJUM
Eliminacje wojewódzkie Konkursu Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
We Włocławku
2003
- II miejsce – Michalina Sikora, udział w eliminacjach ogólnopolskich
2005
- Wyróżnienie – Maciej Kalinowski
2010
- II miejsce – Izabela Papierska
- III miejsce – Aleksandra Mazur
2011
- I miejsce – Katarzyna Matuszewska
- II miejsce – Barbara Jastrzębska
2012
- II miejsce – Kinga Krakowska
- III miejsce – Piotr Wrzosek
2013
- I miejsce - Kinga Krakowska
- III miejsce – Piotr Wrzosek
2014
- III miejsce Sandra Wolska
2015
- Wyróżnienie Sandra Wolska
2016
- Wyróżnienie Lidia Kępczyńska
Eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy „Na Wschód od Bugu” we Włocławku
2010
- I miejsce – Izabela Papierska
- II miejsce – Aleksandra Mazur
2011
- II miejsce – Katarzyna Matuszewska
- III miejsce – Jagoda Boniecka
- Wyróżnienie – Barbara Jastrzębska
Eliminacje ogólnopolskie Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy „Na Wschód od Bugu” w Jaworze
2010
- II miejsce – Izabela Papierska
Przegląd Twórczości ks. Jana Twardowskiego w Gimnazjum im. Ignacego Działyńskiego w Gołubiu – Dobrzyniu
2010
- I miejsce – Katarzyna Matuszewska
- II miejsce – Barbara Jastrzębska
2011
- I miejsce – Kinga Krakowska
- Wyróżnienie – Karolina Pipczyńska
2012
- I miejsce Kingi Krakowskiej
- II miejsce Jakuba Baprowskiego
2013
- Wyróżnienie Kingi Krakowskiej
2014
- I miejsce Sandry Wolskiej (udział Aleksandry Kalinowskiej)
2015
- II miejsce Lidii Kępczyńskiej, wyróżnienie Sandry Wolskiej
Przegląd Twórczości Jadwigi Jałowiec pod hasłem „Zadudnię kroplą w srebrnej rynnie” w Lipnie
2009
- III miejsce – Izabela Papierska
2010
- Wyróżnienie- Katarzyna Matuszewska
2011
- I miejsce – Kinga Krakowska
2012
- I miejsce - Piotr Wrzosek
- II miejsze Kinga Krakowska
2013
- I miejsce Kinga Krakowska
2014
- I miejsce Weronika Malankowska (udział Sandry Wolskiej)
2015
- III miejsce Sandry Wolskiej
2016
- II miejsce Lidii Kępczyńskiej
- III miejsce Aleksandry Litki
Dobrzyńsko- Kujawski Konkurs Recytatorski pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego w Karnkowie
2003
- IV miejsce – Zdzisław Wachowski
2010
- II miejsce – Aleksandra Mazur
2011
- II miejsce – Jagoda Boniecka
- III miejsce Katarzyna Matuszewska
2012
- I miejsce – Kinga Krakowska
- III miejsce – Piotr Wrzosek
2013
- II miejsce Kinga Krakowska
- III miejsce Piotr Wrzosek
2014
- I miejsce Kinga Krakowska
- III miejsce Sandra Wolska
2015
- I miejsce Michał Murawski
- II miejsce Sandra Wolska
Regionalny Konkurs Recytatorski w Krojczynie
2012
- I miejsce – Kinga Krakowska
2015
- I miejsce Sandra Wolska
2016
- II miejsce – Lidia Kępczyńska
- Wyróżnienie – Aleksandra Litka
Wojewódzki Konkurs Poezji, Prozy i Pieśni Regionalnej pod hasłem „Bądź Pozdrowiona, Ziemio Rodzinna…”
2005
- Nagroda Wicewojewody Kujawsko – Pomorskiego – Ewelina Wiśniewska
2006
- Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego – Ewelina Wiśniewska
2012
- Wyróżnienie – Kinga Krakowska
Międzywojewódzki Konkurs Poezji, Prozy i Pieśni Regionalnej pod hasłem „Bądź Pozdrowiona, Ziemio Rodzinna…”
2013
- III miejsce Piotr Wrzosek
Ogólnopolski Konkurs Poezji, Prozy i Pieśni Regionalnej pod hasłem „Bądź Pozdrowiona, Ziemio Rodzinna…”
2014
- Wyróżnienie Kingi Krakowskiej
2015
- III miejsce Sandra Wolska
2016
- II miejsce Sandra Wolska (udział Lidii Kępczyńskiej)
SUKCESY UCZNIÓW ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Rok szkolny 2008\2009:
- II Przegląd Twórczości Jadwigi Jałowiec w Lipnie: I miejsce Kingi Krakowskiej, wyróżnienie Beaty Budzińskiej
- IV Rejonowy Konkurs Recytatorski Poezji Twórców Regionu „Dobrze, Ziemio”-
I miejsce Kingi Krakowskiej
- VIII Wojewódzki Konkurs Poezji, Prozy i Pieśni Regionalnej pod hasłem: „Bądź pozdrowiona, Ziemio rodzinna…”-II miejsce Kingi Krakowskiej, wyróżnienie Beaty Budzińskiej
- II Konkurs Literacki „Na Zachód od Odry” pod hasłem- „Literatura łączy narody”-
I miejsce Kingi Krakowskiej
- XXXIX Ogólnopolski Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy „Na Wschód od Bugu”- III miejsce Kingi Krakowskiej
- II Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły-II miejsce Kingi Krakowskiej, wyróżnienie Beaty Budzińskiej
Rok szkolny 2009\2010
- IV Przegląd Twórczości ks. Jana Twardowskiego w Gołubiu - Dobrzyniu-
I miejsce Kingi Krakowskiej
- III Przegląd Twórczości Jadwigi Jałowiec w Lipnie: III miejsce Kingi Krakowskiej
- IX Wojewódzki Konkurs Poezji, Prozy i Pieśni Regionalnej pod hasłem: „Bądź pozdrowiona, Ziemio rodzinna…”-III miejsce Beaty Budzińskiej, wyróżnienie Kingi Krakowskiej
- II Konkurs Literacki „Na Zachód od Odry” pod hasłem- „Literatura łączy narody”-III miejsce Kingi Krakowskiej
- III Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły-II miejsce Kingi Krakowskiej, wyróżnienie Beaty Budzińskiej
- II miejsce grupy teatralnej „Talijka” w XIV Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „O Laur Wiosny Lipno 2010”
Rok szkolny 2010/2011
- V Dekanalny Przegląd Twórczości ks. Jana Twardowskiego w Gołubiu - Dobrzyniu-
I miejsce Kingi Krakowskiej, II miejsce Beaty Budzińskiej
- IV Powiatowy Przegląd Twórczości Jadwigi Jałowiec w Lipnie: I miejsce Kingi Krakowskiej
- Zakwalifikowanie się uczennic: Gabrieli Wolskiej, Beaty Budzińskiej, Kingi Krakowskiej do etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego.
- Beata Budzińska – finalistka Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego .
- V I Rejonowy Konkurs Recytatorski Poezji Twórców Regionu „Dobrze, Ziemio”-
I miejsce Kingi Krakowskiej, wyróżnienie Beaty Budzińskiej
- VI Rejonowy Konkurs Recytatorski im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „ Znów wędrujemy ciepłym krajem…” w Czernikowie – I miejsce Beaty Budzińskiej, nagroda młodzieżowego jury Kingi Krakowskiej.
- XLI Ogólnopolski Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy „Na Wschód od Bugu”- eliminacje wojewódzkie – II miejsce Kingi Krakowskiej
- Nagroda dla mnie za najlepszą reżyserię w XV Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „O Laur Wiosny” w kategorii szkół podstawowych.
Rok szkolny 2011/2012
1. Sandra Wolska– wyróżnienie w VI Przeglądzie Twórczości Ks. Jana Twardowskiego w Gołubiu - Dobrzyniu , udział Pauliny Nurkowskiej
2. Sandra Wolska – wyróżnienie w X edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytacji Poezji, Prozy oraz Pieśni Regionalnej pod hasłem: „Bądź Pozdrowiona, Ziemio Rodzinna....” we Włocławku, udział Michaliny Matuszewskiej
3. Sandra Wolska – I miejsce w VII Rejonowym Konkursie Recytatorskim im. K.K. Baczyńskiego „ Znów Wędrujemy ciepłym krajem…”w Czernikowie
4. Sandra Wolska - I miejsce w V II Rejonowym Konkursie Recytatorskim Poezji Twórców Regionu „Dobrze, Ziemio”w Czernikowie
5. Udział Sandry Wolskiej i Klaudii Więczkowskiej w V Regionalnym Konkursie Recytatorskim Poezji o Papieżu Janie Pawle II w Krojczynie
Rok szkolny 2012/2013
- Udział Sandry Wolskiej w VI Powiatowym Przeglądzie Twórczości Jadwigi Jałowiec w Lipnie
- I miejsce Michała Murawskiego, I miejsce Wiktorii Serwach (klasy I-III) i III miejsce Sandry Wolskiej w VII Przeglądzie Twórczości Ks. Jana Twardowskiego w Gołubiu - Dobrzyniu
- I miejsce Wiktorii Serwach w XI Międzywojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy oraz Pieśni Regionalnej Bądź pozdrowiona, Ziemio Rodzinna…, udział Michała Murawskiego i Sandry Wolskiej
- I miejsce Sandry Wolskiej i Michała Murawskiego w VIII Rejonowym Konkursie Recytatorskim Poezji Twórców Regionu „Dobrze, Ziemio” w Czernikowie
- I miejsce Michałą Murawskiego, wyróżnienie Sandry Wolskiej w VIII Rejonowym Konkursie Recytatorskim im. K.K. Baczyńskiego „ Znów Wędrujemy ciepłym krajem…”w Czernikowie
- I miejsce Michała Murawskiego w VI Regionalnym Konkursie Recytatorskim Poezji o Papieżu Janie Pawle II w Krojczynie
Rok szkolny 2013/2014
- I miejsce Michała Murawskiego, II miejsce Aleksandry Litki w VII Powiatowym Przeglądzie Twórczości Jadwigi Jałowiec w Lipnie
- I miejsce Michała Murawskiego, II miejsce Lidii Kępczyńskiej, II miejsce Zuzanny Murawskiej w VIII Przeglądzie Twórczości Ks. Jana Twardowskiego w Gołubiu - Dobrzyniu
- I miejsce Michała Murawskiego, wyróżnienie Zuzanny Murawskiej w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy oraz Pieśni Regionalnej Bądź pozdrowiona, Ziemio Rodzinna…”
- I miejsce Michała Murawskiego, wyróżnienie Aleksandry Litki w IX Rejonowym Konkursie Recytatorskim Poezji Twórców Regionu „Dobrze, Ziemio” w Czernikowie
- I miejsce Michałą Murawskiego, udział Lidii Kępczyńskiej w IX Rejonowym Konkursie Recytatorskim im. K.K. Baczyńskiego „ Znów Wędrujemy ciepłym krajem…”w Czernikowie
- I miejsce Michała Murawskiego w Rejonowym Konkursie Recytatorskim w Krojczynie, udział Wiktorii Grefkowicz
- III miejsce zespołu teatralnego „Talijka” w Przeglądzie Teatrów im. Wincentego Rapackiego w Lipnie, nagroda indywidualna dla Wiktorii Grefkowicz
Rok szkolny 2014/2015
- I miejsce Michała Murawskiego, II miejsce Lidii Kępczyńskiej w VIII Powiatowym Przeglądzie Twórczości Jadwigi Jałowiec w Lipnie
- I miejsce Michała Murawskiego, I miejsce Zuzanny Murawskiej, udział Wiktorii Serwach i Adama Michalskiego w IX Przeglądzie Twórczości Ks. Jana Twardowskiego w Gołubiu - Dobrzyniu
- Lidia Kępczyńska, Michał Murawski – laureaci Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego zorganizowanego przez Kuratora Oświaty w Bydgoszczy
- Konkurs Literacki „Na Zachód od Odry” pod hasłem- „Literatura łączy narody”-
I miejsce Lidia Kępczyńska, II miejsce Michał Murawski
- II miejsce Zuzanna Murawska, udział Michała Murawskiego i Lidii Kępczyńskiej w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy oraz Pieśni Regionalnej Bądź pozdrowiona, Ziemio Rodzinna…”
- I miejsce Michała Murawskiego, II miejsce Lidii Kępczyńskiej w X Rejonowym Konkursie Recytatorskim Poezji Twórców Regionu „Dobrze, Ziemio” w Czernikowie
- I miejsce Michałą Murawskiego, II miejsce Lidii Kępczyńskiej w X Rejonowym Konkursie Recytatorskim im. K.K. Baczyńskiego „ Znów Wędrujemy ciepłym krajem…”w Czernikowie
- I miejsce Lidii Kępczyńskiej, II miejsce Aleksandry Litki, wyróżnienie Wiktorii Grefkowicz w Rejonowym Konkursie Recytatorskim w Krojczynie
Rok szkolny 2015/2016
- Udział Zuzanny Murawskiej i Wiktorii Serwach w IX Powiatowym Przeglądzie Twórczości Jadwigi Jałowiec w Lipnie
- I miejsce Zuzanny Murawskiej, II Wiktorii Serwach w X Przeglądzie Twórczości Ks. Jana Twardowskiego w Gołubiu - Dobrzyniu
- II miejsce Zuzanny Murawskiej, udział Wiktorii w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy oraz Pieśni Regionalnej Bądź pozdrowiona, Ziemio Rodzinna…”
- Wyróżnienie Zuzanny Murawskiej w XI Regionalnym Konkursie Recytatorskim w Krojczynie
Rok szkolny 2016/2017
- I miejsce Marceliny Cichowicz, II miejsce Zuzanny Murawskiej w X Powiatowym Przeglądzie Twórczości Jadwigi Jałowiec w Lipnie
- I miejsce Zuzanny Murawskiej, udział Marceliny Cichowicz w XI Przeglądzie Twórczości Ks. Jana Twardowskiego w Gołubiu - Dobrzyniu
WSZYSTKIE SPEKTAKLE TEATRALE
„TALIA”
- 2002 r. – „Śluby panieńskie”( wyk. Michalina Sikora, Ewelina Sakwińska, Zdzisław Wachowski, Jakub Mazur, Radosław Michalski)
- 2003r. – „Moralność pani Dulskiej” ( wyk. Magdalena Szablewska, Barbara Lisiecka, Justyna Kłos, Michalina Sikora, Justyna Maćkiewicz, Jakub Mazur, Patryk Chojnicki)
- 2004r.- „Poskromienie złośnicy” (wyk. Marlena Nierychlewska, Sylwia Trokowska, Zdzisław Wachowski), „Misterium o św. Barbarze, naszej patronce” przygotowane z okazji wizyty księdza biskupa Stanisława Wielgusa i wyświęcenia nowego gmachu gimnazjum (wyk. Marlena Nierychlewska, Maciej Kalinowski, Grzegorz Chudowolski, Kamil Grabowski, ….Przeradzki, Regina Trokowska, Ewelina Wiśniewska)
- 2005r. – „Bojomira” (wyk. Patrycja Krzywosińska, Marlena Nierychlewska, Regina Trokowska, Monika Jastrzębska, Ewelina Wiśniewska, Ewelina Borowicz, Anna Kołodziejska, Anna Grabarczuk, Karolina Maćkiewicz, Kamil Grabowski, Maciej Kalinowski, Mateusz Grabowski)
- 2006 – „Uczone białogłowy” (wyk. Ewelina Wiśniewska, Patrycja Krzywosińska, Ewelina Borowicz, Monika Jastrzębska, Marlena Nierychlewska, Maciej Kalinowski, Paweł Kiełkowski, Grzegorz Chudowolski)
- 2007 – „Gwałtu, co się dzieje” (wyk. Anna Grabarczuk, Adrianna Kalinowska, Karolina Maćkiewicz, Magdalena Gawrońska, Daria Detmer, Syntia Mocek, Ilona Pietrowska, Monika Żuchowska, Angelika Przybyszewska, Anna Trojanowska, Waldemar Sławkowski, Łukasz Trojanowski, Paweł Machciński, Dawid Matyjasik, Dawid Barski, Paweł Kiełkowski)
- 2008 – „Sądny dzień” (wyk. Adrianna Kalinowska, Alina Zorgiel, Monika Żuchowska, Syntia Mocek, Ilona Pietrowska, Daria Detmer, Magdalena Gawrońska, Marcin Chojnicki, Paweł Kiełkowski)
- 2009 – „Miłość bliźniego” (wyk. Izabela Papierska, Aleksandra Mazur, Justyna Michalska, Kinga Białachowska, Agnieszka Pietrowska, Kinga Krakowska, Angelika Przybyszewska, Sylwia Kowalska, Barbara Jastrzębska, Szymon Radke, Marcin Chojnicki, Bartłomiej Krażewski, Radosław Wachowski)
- 2010 – „ Zaręczyny Florci” (wyk. Izabela Papierska, Aleksandra Mazur, Justyna Michalska, Sylwia Kowalska, Agnieszka Pietrowska, Adrian Mordzak, Marcin Wiśniewski), „Klaunada” (wyk. Izabela Papierska, Aleksandra Mazur, Justyna Michalska, Sylwia Kowalska, Jagoda Boniecka, Szymon Radke, Adrian Mordzak), „Ferdydurke” – frag (wyk. Damian Wiśniewski, Radosław Wachowski, Adrian Mordzak, Tomasz Majewski, Adam Matyjasik, Bartek Jeziorski)
- 2011 – „Na pełnym morzu” (wyk. Piotr Wrzosek, Szymon Radke, Adrian Przerwa, Marcin Wiśniewski)
- 2012 – „Amerykański pojedynek” według Jana Brzechwy (wyk. Wiktoria Mazur, Adrian Przerwa, Szymon Radke), „Kosztowny romans” według Jana Brzechwy (wyk. Kinga Krakowska, Piotr Wrzosek, Eryk Foss), „Noc poślubna” według Juliana Tuwima (wyk. Dominika Inczewska, Eryk Foss)
- 2012 – „Sztuka” według Yasminy Rezy (wyk. Adrian Przerwa, Piotr Wrzosek, Szymon Radke)
- 2013 – Moralność pani Dulskiej w wykonaniu absolwentów (wyk. Barbara Lisiecka, Jakub Mazur, Roland Jankowski, Aleksandra Mazur, Justyna Michalska, Adrianna Kalinowska, Ewelina Wiśniewska)
- 2013 - „Bici biją” (wyk. Dominika Inczewska, Ewelina Borkowska, Wiktoria Mazur, Piotr Wrzosek, Adrian Przerwa, Jakub Baprowski, Eryk Foss, Mateusz Serwach, Kamil Jasiński, Adam Radke)
- 2014 „Dziady” (Guślarz – Weronika Malanowska, potem Eryk Foss, Starzec – Mateusz Duszeński, Rózia – Karolina Sadowska, potem Lidia Kępczyńska i Aleksandra Litka, Józio – Krystian Witkowski, potem Michał Murawski, Kruk – Bartłomiej Leżyński, Sowa – Monika Grabowska, Widmo Złego Pana – Gabriela Wolska, Pasterka Zosia - Kinga Krakowska; Chór wieśniaków: Zbigniew Raciborski, Monika Raciborska, Klaudia Sumocka, Klaudia Czajkowska, Patrycja Raczkowska, Magdalena Malinowska, Aleksandra Kalinowska, Sandra Wolska, Wiktoria Grzywińska, Aleksandra Matuszewska; Chór ptaków: Angelika Łysakowska, Justyna Barska, Natalia Bylska, Katarzyna Kosińska, Sylwia Żuchowska, Kinga Foss, Klaudia Cichowicz, Ewelina Górska)
- 2015 „Pchła Szachrajka” (Lidia Kępczyńska, Michał Murawski, Aleksandra Litka, Wiktoria Grefkowicz, Klaudia Chojnicka, Sandra Wolska – panna Kika, Aleksandra Matuszewska, Aleksandra Kalinowska, Małgorzata Borkowska, Jakub Wiśniewski, Adrian Żuchowski, Kacper Fertycki, Julia Matuszewska, Weronika Malankowska, Klaudia Cichowicz Michalina Matuszewska )
- 2015 „Sztuka latania” – scenariusz Anna Gołębiewska na podstawie opowiadania Richarda Bacha ( wyk. Lidia Kępczyńska, Aleksandra Litka, Wiktoria Grefkowicz, Bartosz Lach, Michał Murawski, Julia Matuszewska, Kacper Fertycki, Sandra Wolska, Aleksandra Matuszewska, Aleksandra Kalinowska, Paulina Nurkowska, Małgorzata Borkowska, Izabela Skrzypińska, Weronika Malankowska, Klaudia Cichowicz, Michalina Matuszewska)
- 2016 „Śluby panieńskie”(Lidia Kępczyńska - Klara, Aleksandra Litka - Aniela, Wiktoria Grefkowicz- pani Dobrójska, Bartosz Lach- Albin, Jakub Wiśniewski- Gustaw)
- 2016 „Mewa” (Lidia Kępczyńska, Aleksandra Litka, Wiktoria Grefkowicz, Wiktoria Białkowska, Klaudia Chojnicka, Bartosz Lach, Jakub Wiśniewski, Adrian Żuchowski, Julia Matuszewska, Kacper Fertycki, Sandra Wolska, Aleksandra Matuszewska, Aleksandra Kalinowska, Paulina Nurkowska, Małgorzata Borkowska, Izabela Skrzypińska)
- 2016 „Babett kłamie” (Lidia Kępczyńska – Babett, Aleksandra Matuszewska – Nina, Aleksandra Litka – Karin, Wiktoria Grefkowicz –Wiki, Norbert Kozłowski – Szymon, Sandra Wolska -Policjantka, Małgorzata Borkowska – matka)
- 2017 „Kobiece bezrobocie” na podstawie „Lizystraty” Arystofanesa (Lizystrata – Ewelina Borkowska, Myrina – Małgorzata Borkowska, Lampito – Sandra Wolska, Kleonika – Aleksandra Matuszewska, Lykon – Krystian Radke, Kynesias – Jakub Baprowski, kobiety - L:idia Kępczyńska, Aleksandra Litka, Wiktoria Białkowska, Wiktoria Grefkowicz, Julia Matuszewska, Klaudia Więczkowska, Agata Barwińska, Klaudia Chojnicka, Mężczyźni – Jakub Wiśniewski, Kacper Fertycki, Adrian Żuchowski, Sebastian Wolski)
TALIJKA
- 2014 - „Przyjaźń stworzona przez Pigmaliona” (Aleksandra Litka, Lidia Kępczyńska, Wiktoria Grefkowicz, Kacper Fertycki, Aleksandra Wieczyńska, Gabriela Derbin, Zuzanna Wiśniewska, Maja Kiełkowska, Martyna Zielińska, Natalia Kosińska, Klaudia Chojnicka)
TALIA – ABSOLWENCI
- 2014 - „Sami swoi” ( wyk. Ewelina Borkowska, Wiktoria Mazur, Dominika Inczewska, Jakub Baprowski, Eryk Foss, Szymon Radke, potem Anna Gołębiewska i Aleksandra Mazur, Adrian Przerwa)
- 2014 - „Pif –paf! Jesteś trup!” (wyk. Piotr Wrzosek, Ewelina Borkowska, Wiktoria Mazur, Dominika Inczewska, Jakub Baprowski, Eryk Foss, Aleksandra Mazur, Jagoda Boniecka, Karolina Umerle, Justyna Michalska, Adrian Przerwa)
- 2015 – „Kandydatki na żonę” (wyk. Kinga Krakowska, Ewelin Borkowska, Wiktoria Mazur, Dominika Inczewska, Anna Golębiewska, Jakub Baprowski, Adrian Przerwa, Eryk Foss)
- 2015 „Knebel”(wyk. Piotr Wrzosek)
- 2015 „Wakacje w Holandii”( wyk. Ewelina Borkowska, Wiktoria Mazur, Dominika Inczewska, Jakub Baprowski, Adrian Przerwa)
- 2016 „Biuro matrymonialne” (wyk. Ewelina Borkowska, Małgorzata Borkowska, Wiktoria Mazur, Anna Gołębiewska, Jakub Baprowski, Adrian Przerwa, Eryk Foss)
- 2016 „Grzechot kości” (wyk. Ewelina Borkowska - Elikia, Piotr Wrzosek – Joseph, Anna Gołębiewska – Pielęgniarka)